Riistamaali

RIISTAMAALIJAOSTO 2020

Puheenjohtaja:
Mika Kivistö 0400 737 298

Rahastonhoitaja:
Matti Pouta 044 971 7663

Ratamestari:
Sauli Nuora 0400 336 542

Esko Eerilä 050 328 6345
Hannu Järvenpää 0400 305 839
Mauno Kivistö 0405 546 178
Tapani Koskela 040 707 0974
Antti Koskimäki 0405 847 316
Ari Lindstedt 040 766 6161
Raimo Mäkinen 0400 881 505
Sauli Nuora 0400 336 542
Eino Pelkonen 040 5897 513
Pentti Pohjanen 0400 971 445
Lauri Pulakka 040 7349 203
Martti Renfors 0400 188 638
Mika Sila 040 511 0923

HIRVIRATA

13.8.2020 Hirviradoilla ei harjoituksia!

Hirviradat varattu Sako Road Show ja Metsästäjäliiton luoticompak tapahtumia varten!

Hirviradalla ei saa ampua isommilla kuin 22LR kaliiberisilla kivääreillä ollenkaan tiistaina ja sunnuntaina. Pienoiskiväärillä voi ampua kaikkina päivinä aukiolon puitteissa.

Hirviradalla voivat radankäyttösopimuksen tehneiden metsästysseurojen jäsenet ampua seisovaan maaliin ampuma-aikojen puitteissa NoSA:n jäsenten tavoin. Mikäli portti on kiinni, on ampujan käveltävä portilta hirviradalle. Muut vieraat voivat ampua hirviradalla vain radan valvottuina ampuma-aikoina.

Aseiden tarkkuuttamista avoimissa harjoituksissa ei sallita jos paikalla on muita ampujia. Tarkkuutus vain numeroalueelle.

Avoimien harjoitusten valvojille kuuluu valvoa kaikki radat klo 20.00 asti, pois lähtiessä sammuttaa valot ja sulkea portit.

Yksittäisharjoittelijalla tulee olla maksettuna ratamaksun sisältävä jäsenmaksu tai ostettuna radan kertamaksun päivälippu.

Valvotuilla vuoroilla radankäyttömaksu peritään radalla.

Hirviradan käytöstä 25.9 jälkeen ilmoitetaan erikseen.

Hirviradan ruohonleikkuu:
Kesäkuu Totin Erä
Heinäkuu Kelolinjan Erä
Elokuu Kuloveden Erämiehet

METSÄSTYSSEURAT

NoSA:n kanssa yhteistyösopimuksen hirviradan käytöstä tehneet metsästysseurat:

Taivalkunnan Metsästysseura
Elli Kiiski 0400 401 611 elli.kiiski(a)gmail.com
Tuomo Kangas 0440 193 562 tuomo.kangas(a)innofor.fi

Suoniemen Metsästysseura
Jouni Paavola 040 844 3098 jouni.paavola(a)euroase.fi
Tapio Jokinen 050 538 0488 tapjokinen(a)gmail.com

Kuloveden Erämiehet
Lauri Pulakka 040 734 9203 pulakka.lauri(a)gmail.com
Erkki Mäkinen 0400 883 665

Totin Erä
Ari Lindstedt 040 766 6161 a.lindstedt(a)luukku.com
Eino Pelkonen 040 589 7513 eino.pelkonen(a)suomi24.fi

Vakkalan Seudun Metsästysyhdistys
Sauli Nuora 0400 336 542 sauli.nuora(a)gmail.com
Pekka Saukko 050 566 6854 pekkasaukko01(a)gmail.com

Kankaantaan Metsästysseura
Tuomo Kurkela 044 555 8716 kurkelatuomo(a)gmail.com
Harri Lundgren 050 501 3596 harri.lundgren(a)gmail.com

Kelolinjan Erä
Jari-Pekka Lehto 040 592 7757 jaslehto73(a)gmail.com
Simo Ranta 040 218 8770 simo-ra(a)hotmail.com

Metsästysseuroilla on oikeus vaatia omilla valvontavuoroillaan, että jokaisella ampujalla on voimassaoleva metsästyskortti tai SAL:n lisenssi.

Vieraat voivat ampua radalla myös seurojen vuoroilla, jos rataa ei ole varattu kilpailua varten. Ensisijaisesti vieraat ohjataan kuitenkin avoimiin harjoituksiin.